TE Connectivity Aerospace Defense and Marine 55FB2531-22-FLT3-0CS3347
Model
55FB2531-22-FLT3-0CS3347
Datasheet
55FB2531-22-FLT3-0CS3347 PDF
Description
FILTER LINE CABLES
Attribute Name Attribute Value
Voltage 600V
Operating Temperature 150°C
Cable Type Multi-Conductor
Jacket (Insulation) Diameter 0.158" (4.01mm)
Wire Gauge 22 AWG
Jacket (Insulation) Material Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE)
Part Status Active
Jacket (Insulation) Thickness 0.0100" (0.254mm)
Shield Type Double Braid
Jacket Color White
Shield Coverage 85%