TE Connectivity Aerospace Defense and Marine 55FB2521-22-FLT2-0CS2858
Manufacturer
TE Connectivity Aerospace Defense and Marine
Model
55FB2521-22-FLT2-0CS2858
Datasheet
55FB2521-22-FLT2-0CS2858 PDF
Description
FILTER LINE CABLES
Attribute Name Attribute Value
Usage -
Shield Material Copper, Tinned
Length -
Conductor Strand -
Series -
Conductor Material Copper, Tinned
Ratings -
Conductor Insulation Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE)
Voltage 600V
Number of Conductors 2
Features -
Operating Temperature 150°C
Cable Type Multi-Conductor
Jacket (Insulation) Diameter 0.123" (3.12mm)
Wire Gauge 22 AWG
Jacket (Insulation) Material Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE)
Part Status Active
Jacket (Insulation) Thickness 0.0100" (0.254mm)
Shield Type Braid
Jacket Color White
Shield Coverage 85%