TE Connectivity Aerospace Defense and Marine 55FB2511-20-7L-0CS3347
Model
55FB2511-20-7L-0CS3347
Datasheet
55FB2511-20-7L-0CS3347 PDF
Description
HOOK-UP DL WALL STRND 20AWG BLK
Attribute Name Attribute Value
Operating Temperature -65°C ~ 150°C
Length -
Jacket (Insulation) Diameter 0.164" (4.17mm)
Series MIL-W-22759 and MIL-C-27500, 55A1211
Jacket (Insulation) Material Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE), Irradiated
Ratings -
Jacket (Insulation) Thickness 0.008" (0.20mm)
Voltage 600V
Features -
Cable Type Hook-Up, Dual Wall, Shielded
Wire Gauge 10 AWG