TE Connectivity Aerospace Defense and Marine 55FB2511-20-7L-0CS2858
Manufacturer
TE Connectivity Aerospace Defense and Marine
Model
55FB2511-20-7L-0CS2858
Datasheet
55FB2511-20-7L-0CS2858 PDF
Description
HOOK-UP DL WALL STRND 20AWG BLK
Attribute Name Attribute Value
Part Status Active
Jacket Color Black
Conductor Strand 19/30
Conductor Material Copper, Tinned
Operating Temperature 150°C
Length -
Jacket (Insulation) Diameter 0.093" (2.36mm)
Series Electroloss
Jacket (Insulation) Material Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE), Irradiated
Ratings -
Jacket (Insulation) Thickness 0.008" (0.20mm)
Voltage 600V
Features -
Cable Type Hook-Up, Dual Wall, Shielded
Wire Gauge 18 AWG