TE Connectivity Aerospace Defense and Marine 55FB1541-22-FLT4-0CS2661
Model
55FB1541-22-FLT4-0CS2661
Datasheet
55FB1541-22-FLT4-0CS2661 PDF
Part Status Active
Jacket (Insulation) Thickness 0.0217" (0.550mm)
Shield Type -
Jacket Color Black
Shield Coverage -
Usage Industrial, Signal, Control
Shield Material -
Length 656.2' (200.0m)
Conductor Strand 52/0.0059"
Series Flamar 155240
Conductor Material Copper, Bare
Ratings -
Conductor Insulation Poly-Vinyl Chloride (PVC)
Voltage 300V
Number of Conductors 5
Features -
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Cable Type Multi-Conductor
Jacket (Insulation) Diameter 0.366" (9.30mm)
Wire Gauge 18 AWG