TE Connectivity Aerospace Defense and Marine 55FB1534-24-FLT3-0CS2661
Model
55FB1534-24-FLT3-0CS2661
Datasheet
55FB1534-24-FLT3-0CS2661 PDF
Attribute Name Attribute Value
Series -
Conductor Material Copper Alloy, Silver Coated
Ratings -
Conductor Insulation Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE)
Voltage 600V
Number of Conductors 3
Features -
Operating Temperature 150°C
Cable Type Multi-Conductor
Jacket (Insulation) Diameter 0.129" (3.28mm)
Wire Gauge 24 AWG
Jacket (Insulation) Material Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE)
Part Status Active
Jacket (Insulation) Thickness 0.0080" (0.203mm)
Shield Type Braid
Jacket Color Black
Shield Coverage 85%