TE Connectivity Aerospace Defense and Marine 55FB1531-22-FLT3-0CS2636
Model
55FB1531-22-FLT3-0CS2636
Datasheet
55FB1531-22-FLT3-0CS2636 PDF
Attribute Name Attribute Value
Conductor Strand 19/34
Conductor Material Copper, Tinned
Length -
Conductor Insulation Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE)
Series -
Number of Conductors 2
Voltage 600V
Operating Temperature 150°C
Cable Type Multi-Conductor
Jacket (Insulation) Diameter 0.134" (3.40mm)
Wire Gauge 22 AWG
Jacket (Insulation) Material Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE)
Part Status Active
Jacket (Insulation) Thickness 0.0080" (0.203mm)
Shield Type Braid
Jacket Color Black
Shield Coverage 85%