TE Connectivity Aerospace Defense and Marine 55FB1524-24-FLT2-0CS2173
Model
55FB1524-24-FLT2-0CS2173
Datasheet
55FB1524-24-FLT2-0CS2173 PDF
Attribute Name Attribute Value
Shield Type Braid
Jacket Color Black
Shield Coverage 90%
Shield Material Copper, Nickel Coated
Conductor Strand 19/32
Conductor Material Copper, Silver Coated
Length -
Conductor Insulation Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE)
Series -
Number of Conductors 2
Voltage 600V
Operating Temperature 200°C
Cable Type Multi-Conductor
Jacket (Insulation) Diameter 0.127" (3.23mm)
Wire Gauge 20 AWG
Jacket (Insulation) Material Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE)
Part Status Active
Jacket (Insulation) Thickness 0.0055" (0.140mm)