TE Connectivity Aerospace Defense and Marine 55FB1521-22-FLT2-0CS2882
Model
55FB1521-22-FLT2-0CS2882
Datasheet
55FB1521-22-FLT2-0CS2882 PDF
Attribute Name Attribute Value
Jacket Color White
Shield Coverage 85%
Usage -
Shield Material Copper, Nickel Coated
Length -
Conductor Strand 19/34
Series -
Conductor Material Copper, Nickel Coated
Ratings -
Conductor Insulation Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE)
Voltage 600V
Number of Conductors 8
Features -
Operating Temperature 200°C
Cable Type Multi-Conductor
Jacket (Insulation) Diameter 0.196" (4.98mm)
Wire Gauge 22 AWG
Jacket (Insulation) Material Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE)
Part Status Active
Jacket (Insulation) Thickness 0.0080" (0.203mm)