TE Connectivity Aerospace Defense and Marine 55FB1521-18-FLT2-0CS2173
Model
55FB1521-18-FLT2-0CS2173
Datasheet
55FB1521-18-FLT2-0CS2173 PDF
Description
FILTER LINE CABLES
Attribute Name Attribute Value
Conductor Material Copper, Tinned
Length -
Conductor Insulation Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE)
Series Electroloss
Number of Conductors 2
Voltage 600V
Operating Temperature 150°C
Cable Type Multi-Conductor
Jacket (Insulation) Diameter 0.172" (4.37mm)
Wire Gauge 18 AWG
Jacket (Insulation) Material Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE)
Part Status Active
Jacket (Insulation) Thickness 0.0080" (0.203mm)
Shield Type Braid
Jacket Color Black
Shield Coverage 85%