TE Connectivity Aerospace Defense and Marine 55FB1521-16-7L/7L6-0
Model
55FB1521-16-7L/7L6-0
Datasheet
55FB1521-16-7L/7L6-0 PDF
Description
FILTER LINE CABLES
Attribute Name Attribute Value
Shield Type -
Jacket Color -
Shield Coverage -
Shield Material -
Conductor Strand 259/40
Conductor Material Copper, Silver Coated
Length -
Conductor Insulation Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE)
Series -
Number of Conductors 2 (1 Pair Twisted)
Voltage 600V
Operating Temperature 150°C
Cable Type Multi-Conductor
Jacket (Insulation) Diameter 0.184" (4.67mm)
Wire Gauge 16 AWG