TE Connectivity Aerospace Defense and Marine 55FB1514-24-7L-0CS2989
Manufacturer
TE Connectivity Aerospace Defense and Marine
Model
55FB1514-24-7L-0CS2989
Datasheet
55FB1514-24-7L-0CS2989 PDF
Description
HOOK-UP DL WALL STRND 24AWG BLK
Attribute Name Attribute Value
Part Status Active
Jacket Color Black
Conductor Strand 19/36
Conductor Material Copper, Silver Coated
Operating Temperature 150°C
Length -
Jacket (Insulation) Diameter 0.077" (1.96mm)
Series Electroloss
Jacket (Insulation) Material Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE), Irradiated
Ratings -
Jacket (Insulation) Thickness 0.008" (0.20mm)
Voltage 600V
Features -
Cable Type Hook-Up, Dual Wall, Shielded
Wire Gauge 24 AWG