TE Connectivity Aerospace Defense and Marine 55FB1511-12-7L-0CS2494
Model
55FB1511-12-7L-0CS2494
Datasheet
55FB1511-12-7L-0CS2494 PDF
Description
HOOK-UP DL WALL STRND 12AWG BLK
Attribute Name Attribute Value
Ratings -
Jacket (Insulation) Thickness 0.008" (0.20mm)
Voltage 600V
Features -
Cable Type Hook-Up, Dual Wall, Shielded
Wire Gauge 12 AWG
Part Status Active
Jacket Color White
Conductor Strand 37/28
Conductor Material Copper, Silver Coated
Operating Temperature -65°C ~ 200°C
Length -
Jacket (Insulation) Diameter 0.144" (3.66mm)