TE Connectivity Aerospace Defense and Marine 55FB1511-12-7L-0CS2173
Manufacturer
TE Connectivity Aerospace Defense and Marine
Model
55FB1511-12-7L-0CS2173
Datasheet
55FB1511-12-7L-0CS2173 PDF
Description
HOOK-UP DL WALL STRND 12AWG BLK
Attribute Name Attribute Value
Operating Temperature 150°C
Length -
Jacket (Insulation) Diameter 0.143" (3.63mm)
Series Electroloss
Jacket (Insulation) Material Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE), Irradiated
Ratings -
Jacket (Insulation) Thickness 0.008" (0.20mm)
Voltage 600V
Features -
Cable Type Hook-Up, Dual Wall, Shielded
Wire Gauge 12 AWG