TE Connectivity Aerospace Defense and Marine 55FB/1522-20-7L/7L6-0
Model
55FB/1522-20-7L/7L6-0
Datasheet
55FB/1522-20-7L/7L6-0 PDF
Cable Type Multi-Conductor
Jacket (Insulation) Diameter 0.151" (3.84mm)
Wire Gauge 20 AWG
Jacket (Insulation) Material Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE)
Part Status Active
Jacket (Insulation) Thickness 0.0080" (0.203mm)
Shield Type Braid
Jacket Color White
Shield Coverage 85%
Shield Material Copper, Tinned
Conductor Strand 19/32
Conductor Material Alumel, Chromel
Usage Thermocouple
Conductor Insulation Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE)
Length -
Number of Conductors 2
Series -
Operating Temperature 150°C