TE Connectivity Aerospace Defense and Marine 55FA0434-24-FLT3CS1924
Manufacturer
TE Connectivity Aerospace Defense and Marine
Model
55FA0434-24-FLT3CS1924
Datasheet
55FA0434-24-FLT3CS1924 PDF
Description
FILTER LINE CABLES
Attribute Name Attribute Value
Conductor Material Copper Alloy, Silver Coated
Length -
Conductor Insulation Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE)
Series -
Number of Conductors 7
Voltage 600V
Operating Temperature 200°C
Cable Type Multi-Conductor
Jacket (Insulation) Diameter 0.140" (3.56mm)
Wire Gauge 24 AWG
Jacket (Insulation) Material Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE)
Part Status Active
Jacket (Insulation) Thickness 0.0080" (0.203mm)
Shield Type Braid
Jacket Color White
Shield Coverage 85%