TE Connectivity Aerospace Defense and Marine 100G1131-1.20-0/2/9-0
Manufacturer
TE Connectivity Aerospace Defense and Marine
Model
100G1131-1.20-0/2/9-0
Datasheet
100G1131-1.20-0/2/9-0 PDF
Description
100G1131-1.20-0/2/9-0
Attribute Name Attribute Value
Shield Type Braid
Jacket Color White
Shield Coverage 85%
Shield Material Copper, Silver Coated
Conductor Strand 19/32
Conductor Material Copper, Silver Coated
Length -
Conductor Insulation Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE)
Series -
Number of Conductors 3
Voltage 600V
Operating Temperature 200°C
Cable Type Multi-Conductor
Jacket (Insulation) Diameter 0.139" (3.53mm)
Wire Gauge 20 AWG
Jacket (Insulation) Material Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE)
Part Status Active
Jacket (Insulation) Thickness 0.0075" (0.191mm)