TDK Corporation VLS252010HBX-4R7M-1
Manufacturer
TDK Corporation
Model
VLS252010HBX-4R7M-1
Datasheet
VLS252010HBX-4R7M-1 PDF
Description
FIXED IND 4.7UH 1.4A 250 MOHM
Attribute Name Attribute Value
Packaging Digi-Reel®
Height - Seated (Max) 0.039" (1.00mm)
Shielding Shielded
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Tolerance ±20%
Supplier Device Package 1008 (2520 Metric)
Inductance 1µH
Frequency - Self Resonant -
Part Status Not For New Designs
Inductance Frequency - Test 2MHz
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 1008 (2520 Metric)
Material - Core Ferrite
Type Multilayer
Size / Dimension 0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Series MLP
DC Resistance (DCR) 62.4mOhm Max
Ratings -
Current - Saturation -
Q @ Freq -
Current Rating (Amps) 2.3A