TDK Corporation VLS252010CX-1R0M-1
Model
VLS252010CX-1R0M-1
Datasheet
VLS252010CX-1R0M-1 PDF
Description
FIXED IND 1UH 2.29A 65 MOHM SMD
Attribute Name Attribute Value
Shielding Shielded
Operating Temperature -
Tolerance ±20%
Supplier Device Package -
Inductance 47µH
Frequency - Self Resonant -
Part Status Active
Inductance Frequency - Test 100kHz
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Nonstandard
Material - Core Ferrite
Type Wirewound
Size / Dimension 0.248" L x 0.248" W (6.30mm x 6.30mm)
Series DG6045C
DC Resistance (DCR) 252mOhm Max
Ratings -
Current - Saturation 1.4A
Q @ Freq -
Current Rating (Amps) 1.3A
Packaging Digi-Reel®
Height - Seated (Max) 0.177" (4.50mm)