TDK Corporation VLS201610ET-3R3M
Model
VLS201610ET-3R3M
Datasheet
VLS201610ET-3R3M PDF
Description
FIXED IND 3.3UH 730MA 458 MOHM
Attribute Name Attribute Value
Ratings AEC-Q200
Current - Saturation 1A
Q @ Freq -
Current Rating (Amps) 920mA
Packaging Digi-Reel®
Height - Seated (Max) 0.110" (2.80mm)
Shielding Shielded
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Tolerance ±20%
Supplier Device Package -
Inductance 47µH
Frequency - Self Resonant 8MHz
Part Status Active
Inductance Frequency - Test 100kHz
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Nonstandard
Material - Core Ferrite
Type Wirewound
Size / Dimension 0.236" L x 0.236" W (6.00mm x 6.00mm)
Series NR, S Type
DC Resistance (DCR) 390mOhm Max