TDK Corporation VLM10555T-2R5M8R0-2
Manufacturer
TDK Corporation
Model
VLM10555T-2R5M8R0-2
Datasheet
VLM10555T-2R5M8R0-2 PDF
Description
FIXED IND 2.5UH 8A 6.7 MOHM SMD
Availability
IN STOCK
Stock: 62
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Inductance 820nH
Frequency - Self Resonant -
Part Status Discontinued at Digi-Key
Inductance Frequency - Test 100kHz
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Nonstandard
Material - Core -
Type Molded
Size / Dimension 0.520" L x 0.508" W (13.20mm x 12.90mm)
Series IHLP-5050CE-01
DC Resistance (DCR) 3mOhm Max
Ratings -
Current - Saturation 44A
Q @ Freq -
Current Rating (Amps) 25A
Packaging Digi-Reel®
Height - Seated (Max) 0.138" (3.50mm)
Shielding Shielded
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Tolerance ±20%