TAIYO YUDEN UMK063CG6R8BT-F
- Manufacturer
- TAIYO YUDEN
- Model
- UMK063CG6R8BT-F
- Datasheet
- UMK063CG6R8BT-F PDF
- Description
- CAP CER 6.8PF 50V C0G/NP0 0201
|---|---|
| Features | Soft Termination |
| Voltage - Rated | 16V |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) |
| Tolerance | ±20% |
| Height - Seated (Max) | - |
| Lead Style | - |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Capacitance | 0.22µF |
| Temperature Coefficient | X7R |
| Part Status | Active |
| Applications | Boardflex Sensitive, ESD Protection |
| Failure Rate | - |
| Lead Spacing | - |
| Mounting Type | Surface Mount, MLCC |
| Series | ESD SMD Comm X7R |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) |
| Ratings | - |
| Thickness (Max) | 0.034" (0.87mm) |