TAIYO YUDEN NS12555T6R0NN
Manufacturer
TAIYO YUDEN
Model
NS12555T6R0NN
Datasheet
NS12555T6R0NN PDF
Description
FIXED IND 6UH 5.6A 16.8 MOHM SMD
Availability
IN STOCK
Stock: 57
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Ratings -
Current - Saturation -
Q @ Freq 50 @ 7.96MHz
Current Rating (Amps) 450mA
Packaging Digi-Reel®
Height - Seated (Max) 0.134" (3.40mm)
Shielding Unshielded
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Tolerance ±10%
Supplier Device Package 1812
Inductance 1µH
Frequency - Self Resonant 100MHz
Part Status Active
Inductance Frequency - Test 7.96MHz
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 1812 (4532 Metric)
Material - Core Iron Powder
Type Wirewound
Size / Dimension 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Series IMC-1812
DC Resistance (DCR) 500mOhm Max