TAIYO YUDEN NRS6028T470MMGJV
Manufacturer
TAIYO YUDEN
Model
NRS6028T470MMGJV
Datasheet
NRS6028T470MMGJV PDF
Description
FIXED IND 47UH 920MA 390 MOHM
Availability
IN STOCK
Stock: 85
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Material - Core Ferrite
Type Wirewound
Size / Dimension 0.236" L x 0.236" W (6.00mm x 6.00mm)
Series NR
DC Resistance (DCR) 429mOhm Max
Ratings -
Current - Saturation 1A
Q @ Freq -
Current Rating (Amps) 900mA
Packaging Digi-Reel®
Height - Seated (Max) 0.177" (4.50mm)
Shielding Shielded
Operating Temperature -25°C ~ 120°C
Tolerance ±20%
Supplier Device Package -
Inductance 68µH
Frequency - Self Resonant 4MHz
Part Status Active
Inductance Frequency - Test 100kHz