TAIYO YUDEN NR8040T1R4N
Manufacturer
TAIYO YUDEN
Model
NR8040T1R4N
Datasheet
NR8040T1R4N PDF
Description
FIXED IND 1.4UH 7A 9.1 MOHM SMD
Availability
IN STOCK
Stock: 53
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Q @ Freq 32 @ 200MHz
Current Rating (Amps) 600mA
Packaging Digi-Reel®
Height - Seated (Max) 0.043" (1.10mm)
Shielding Unshielded
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Tolerance ±5%
Supplier Device Package 0603 (1608 Metric)
Inductance 51nH
Frequency - Self Resonant 1.95GHz
Part Status Active
Inductance Frequency - Test 200MHz
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 0603 (1608 Metric)
Material - Core Ceramic
Type Wirewound
Size / Dimension 0.065" L x 0.045" W (1.65mm x 1.15mm)
Series WE-KI
DC Resistance (DCR) 240mOhm Max