TAIYO YUDEN MDMK4040T2R2MM
Manufacturer
TAIYO YUDEN
Model
MDMK4040T2R2MM
Datasheet
MDMK4040T2R2MM PDF
Description
FIXED IND 2.2UH 2.8A 79 MOHM SMD
Availability
IN STOCK
Stock: 5
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Series 3613C, Sigma Inductors
DC Resistance (DCR) 5Ohm Max
Ratings -
Current - Saturation -
Q @ Freq 50 @ 2.52MHz
Current Rating (Amps) 140mA
Packaging Digi-Reel®
Height - Seated (Max) 0.134" (3.40mm)
Shielding Unshielded
Operating Temperature -30°C ~ 100°C
Tolerance ±10%
Supplier Device Package 1812
Inductance 47µH
Frequency - Self Resonant 10MHz
Part Status Active
Inductance Frequency - Test 2.52MHz
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 1812 (4532 Metric)
Material - Core Ferrite
Type -
Size / Dimension 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)