TAIYO YUDEN BRFL2518T1R0M
Manufacturer
TAIYO YUDEN
Model
BRFL2518T1R0M
Datasheet
BRFL2518T1R0M PDF
Description
FIXED IND 1UH 1.2A 117 MOHM SMD
Availability
IN STOCK
Stock: 3000
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Series CK, P Type
DC Resistance (DCR) 150mOhm Max
Ratings -
Current - Saturation 150mA
Q @ Freq -
Current Rating (Amps) 1.1A
Packaging Digi-Reel®
Height - Seated (Max) 0.039" (1.00mm)
Shielding Unshielded
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Tolerance ±20%
Supplier Device Package 1008 (2520 Metric)
Inductance 4.7µH
Frequency - Self Resonant -
Part Status Active
Inductance Frequency - Test 1MHz
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 1008 (2520 Metric)
Material - Core Ferrite
Type Multilayer
Size / Dimension 0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)