Taiwan Semiconductor Corporation UF4004HB0G
Manufacturer
Taiwan Semiconductor Corporation
Model
UF4004HB0G
Datasheet
UF4004HB0G PDF
Description
DIODE GEN PURP 400V 1A DO204AL
Attribute Name Attribute Value
Reverse Recovery Time (trr) 75ns
Current - Reverse Leakage @ Vr 5µA @ 600V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 600V
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Current - Average Rectified (Io) 1A
Series -
Operating Temperature - Junction -55°C ~ 150°C
Packaging Bulk
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.7V @ 1A
Diode Type Standard
Part Status Active
Mounting Type Through Hole
Package / Case DO-204AL, DO-41, Axial
Capacitance @ Vr, F 17pF @ 4V, 1MHz