Taiwan Semiconductor Corporation UF4003HB0G
Manufacturer
Taiwan Semiconductor Corporation
Model
UF4003HB0G
Datasheet
UF4003HB0G PDF
Description
DIODE GEN PURP 200V 1A DO204AL
Attribute Name Attribute Value
Diode Type Standard
Part Status Active
Mounting Type Through Hole
Package / Case DO-204AL, DO-41, Axial
Capacitance @ Vr, F 17pF @ 4V, 1MHz
Supplier Device Package DO-204AL (DO-41)
Reverse Recovery Time (trr) 50ns
Current - Reverse Leakage @ Vr 5µA @ 400V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 400V
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Current - Average Rectified (Io) 1A
Series -
Operating Temperature - Junction -55°C ~ 150°C
Packaging Bulk
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1V @ 1A