Taiwan Semiconductor Corporation TST20H100CW C0G
Manufacturer
Taiwan Semiconductor Corporation
Model
TST20H100CW C0G
Datasheet
TST20H100CW C0G PDF
Description
DIODE SCHOTTKY 100V 10A TO220AB
Attribute Name Attribute Value
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 400V
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Current - Average Rectified (Io) 8A
Series Automotive, AEC-Q101, FRED Pt®
Operating Temperature - Junction -55°C ~ 175°C
Packaging Tube
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.3V @ 8A
Diode Type Standard
Part Status Active
Mounting Type Through Hole
Package / Case TO-220-2
Capacitance @ Vr, F -
Supplier Device Package TO-220AC
Reverse Recovery Time (trr) 43ns
Current - Reverse Leakage @ Vr 10µA @ 400V