Taiwan Semiconductor Corporation SRAS20150HMNG
Manufacturer
Taiwan Semiconductor Corporation
Model
SRAS20150HMNG
Datasheet
SRAS20150HMNG PDF
Description
DIODE SCHOTTKY 150V 20A TO263AB
Attribute Name Attribute Value
Packaging Tube
Diode Type Schottky
Part Status Active
Mounting Type Surface Mount
Package / Case TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Capacitance @ Vr, F 500pF @ 5V, 1MHz
Supplier Device Package TO-263 (D2Pak)
Current - Reverse Leakage @ Vr 550µA @ 80V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 80V
Current - Average Rectified (Io) 8A
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Operating Temperature - Junction -55°C ~ 175°C
Series -
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 720mV @ 8A