Taiwan Semiconductor Corporation SRAS20150 MNG
Manufacturer
Taiwan Semiconductor Corporation
Model
SRAS20150 MNG
Datasheet
SRAS20150 MNG PDF
Description
DIODE SCHOTTKY 150V 20A TO263AB
Attribute Name Attribute Value
Mounting Type Through Hole
Package / Case TO-220-2
Capacitance @ Vr, F -
Supplier Device Package TO-220AC
Current - Reverse Leakage @ Vr 100µA @ 150V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 150V
Current - Average Rectified (Io) 20A
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Operating Temperature - Junction -55°C ~ 150°C
Series -
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.02V @ 20A