Taiwan Semiconductor Corporation SF2008PTHC0G
Model
SF2008PTHC0G
Datasheet
SF2008PTHC0G PDF
Description
DIODE GEN PURP 600V 20A TO247AD
Attribute Name Attribute Value
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 45V
Current - Average Rectified (Io) 16A
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Operating Temperature - Junction -55°C ~ 175°C
Series -
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 670mV @ 15A
Packaging Tape & Reel (TR)
Diode Type Schottky
Part Status Active
Mounting Type Surface Mount
Package / Case TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Capacitance @ Vr, F -
Supplier Device Package TO-263AB
Current - Reverse Leakage @ Vr 500µA @ 45V