Taiwan Semiconductor Corporation SF2008PT C0G
Model
SF2008PT C0G
Datasheet
SF2008PT C0G PDF
Description
DIODE GEN PURP 600V 20A TO247AD
Attribute Name Attribute Value
Supplier Device Package TO-263AB
Reverse Recovery Time (trr) 50ns
Current - Reverse Leakage @ Vr 10µA @ 300V
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 300V
Series -
Current - Average Rectified (Io) 8A
Packaging Tape & Reel (TR)
Operating Temperature - Junction -40°C ~ 150°C
Diode Type Standard
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.25V @ 8A