Taiwan Semiconductor Corporation SF2006PTHC0G
Model
SF2006PTHC0G
Datasheet
SF2006PTHC0G PDF
Description
DIODE GEN PURP 400V 20A TO247AD
Attribute Name Attribute Value
Packaging Tape & Reel (TR)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 950mV @ 1A
Diode Type Standard
Part Status Active
Mounting Type Surface Mount
Package / Case DO-214BA
Capacitance @ Vr, F -
Supplier Device Package DO-214BA
Reverse Recovery Time (trr) 30ns
Current - Reverse Leakage @ Vr 5µA @ 150V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 150V
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Current - Average Rectified (Io) 1A
Series -
Operating Temperature - Junction -55°C ~ 175°C