Taiwan Semiconductor Corporation SF2004PTHC0G
Manufacturer
Taiwan Semiconductor Corporation
Model
SF2004PTHC0G
Datasheet
SF2004PTHC0G PDF
Description
DIODE GEN PURP 200V 20A TO247AD
Attribute Name Attribute Value
Reverse Recovery Time (trr) 35ns
Current - Reverse Leakage @ Vr 10µA @ 200V
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 200V
Series -
Current - Average Rectified (Io) 8A
Packaging Tape & Reel (TR)
Operating Temperature - Junction -55°C ~ 150°C
Diode Type Standard
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 950mV @ 8A