Taiwan Semiconductor Corporation SF2004PT C0G
Manufacturer
Taiwan Semiconductor Corporation
Model
SF2004PT C0G
Datasheet
SF2004PT C0G PDF
Description
DIODE GEN PURP 200V 20A TO247AD
Attribute Name Attribute Value
Part Status Active
Mounting Type Through Hole
Package / Case TO-220-2
Capacitance @ Vr, F -
Supplier Device Package TO-220-2
Reverse Recovery Time (trr) 50ns
Current - Reverse Leakage @ Vr 60µA @ 600V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 600V
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Current - Average Rectified (Io) 15A
Series -
Operating Temperature - Junction -55°C ~ 150°C
Packaging Tube
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 3.2V @ 15A