SunLED XLM2CYK20DLSDLCR
- Manufacturer
- SunLED
- Model
- XLM2CYK20DLSDLCR
- Datasheet
- XLM2CYK20DLSDLCR PDF
- Description
- LED YELLOW DIFF RADIAL LEAD T/H
|---|---|
| Mounting Type | Through Hole |
| Viewing Angle | 130° |
| Color | Orange |
| Current - Test | 20mA |
| Series | - |
| Package / Case | Radial |
| Features | - |
| Size / Dimension | - |
| Lens Size | 4.80mm Dia |
| Lens Transparency | Clear |
| Packaging | Bulk |
| Wavelength - Peak | 611nm |
| Lens Color | Colorless |
| Millicandela Rating | 597mcd |
| Lens Style | Round with Domed Top |
| Wavelength - Dominant | 605nm |
| Part Status | Active |
| Supplier Device Package | 5mm |
| Height (Max) | 4.85mm |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ) | 2.2V |