SunLED XLDGK20DLSDLCR
- Manufacturer
- SunLED
- Model
- XLDGK20DLSDLCR
- Datasheet
- XLDGK20DLSDLCR PDF
- Description
- LED GRN DIFFUSED RADIAL LEAD T/H
|---|---|
| Height (Max) | 13.50mm |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ) | 3.3V |
| Configuration | Standard |
| Mounting Type | Through Hole |
| Viewing Angle | 10° |
| Color | Blue |
| Current - Test | 20mA |
| Series | - |
| Package / Case | Radial |
| Features | - |
| Size / Dimension | - |
| Lens Size | 10.00mm Dia |
| Lens Transparency | Clear |
| Packaging | Bulk |
| Wavelength - Peak | 465nm |
| Lens Color | Colorless |
| Millicandela Rating | 13990mcd |
| Lens Style | Round with Domed Top |
| Wavelength - Dominant | 470nm |
| Part Status | Active |
| Supplier Device Package | 10mm |