Sumida America Components Inc. CDH53NP-2R2MC
- Manufacturer
- Sumida America Components Inc.
- Model
- CDH53NP-2R2MC
- Datasheet
- CDH53NP-2R2MC PDF
- Description
- FIXED IND 2.2UH 2.03A 66 MOHM
|---|---|
| Part Status | Active |
| Frequency - Self Resonant | 7.6MHz |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Inductance Frequency - Test | 100kHz |
| Package / Case | Nonstandard |
| Material - Core | Ferrite |
| Type | Wirewound |
| Base Part Number | SRR6038 |
| Series | SRR6038 |
| Size / Dimension | 0.268" L x 0.268" W (6.80mm x 6.80mm) |
| Ratings | - |
| DC Resistance (DCR) | 324mOhm Max |
| Q @ Freq | 7.6 @ 2.52MHz |
| Current - Saturation | 750mA |
| Packaging | Digi-Reel® |
| Current Rating (Amps) | 700mA |
| Shielding | Shielded |
| Height - Seated (Max) | 0.157" (4.00mm) |
| Tolerance | ±30% |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Inductance | 82µH |