Sullins Connector Solutions SFM210-LPSE-S39-ST-BK
Manufacturer
Sullins Connector Solutions
Model
SFM210-LPSE-S39-ST-BK
Datasheet
SFM210-LPSE-S39-ST-BK PDF
Description
CONN HDR 39POS 0.039 GOLD PCB
Attribute Name Attribute Value
Mounting Type Through Hole
Row Spacing - Mating 0.100" (2.54mm)
Connector Type Receptacle
Contact Finish - Post Tin
Fastening Type Push-Pull
Contact Length - Post 0.114" (2.90mm)
Style Board to Board
Number of Rows 2
Current Rating (Amps) -
Series Dubox™
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Operating Temperature -
Features -
Voltage Rating -
Mated Stacking Heights 11.04mm
Packaging Tube
Contact Material Phosphor Bronze
Contact Finish - Mating Gold
Part Status Active
Insulation Color Blue
Number of Positions Loaded All
Termination Solder
Insulation Height 0.275" (6.99mm)