Sullins Connector Solutions SFM210-LPSE-S38-ST-BK
Manufacturer
Sullins Connector Solutions
Model
SFM210-LPSE-S38-ST-BK
Datasheet
SFM210-LPSE-S38-ST-BK PDF
Description
CONN HDR 38POS 0.039 GOLD PCB
Attribute Name Attribute Value
Series 801
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Features -
Voltage Rating -
Mated Stacking Heights -
Packaging Bulk
Contact Material Beryllium Copper
Contact Finish - Mating Gold
Part Status Active
Insulation Color Black
Number of Positions Loaded All
Termination Kinked Pin, Solder
Insulation Height 0.276" (7.00mm)
Material Flammability Rating UL94 V-0
Applications -
Ingress Protection -
Contact Finish Thickness - Post -
Contact Type Female Socket
Insulation Material Polycyclohexylenedimethylene Terephthalate (PCT), Polyester, Glass Filled
Contact Finish Thickness - Mating 29.5µin (0.75µm)
Contact Shape Circular
Number of Positions 48
Mounting Type Through Hole
Row Spacing - Mating -
Connector Type Socket
Contact Finish - Post Tin
Fastening Type Push-Pull
Contact Length - Post 0.118" (3.00mm)
Style Board to Board
Number of Rows 1
Current Rating (Amps) 3A