Sullins Connector Solutions SFM210-LPSE-S36-SD-BK
Manufacturer
Sullins Connector Solutions
Model
SFM210-LPSE-S36-SD-BK
Datasheet
SFM210-LPSE-S36-SD-BK PDF
Description
CONN HDR 36POS 0.039 GOLD SMD
Attribute Name Attribute Value
Part Status Active
Insulation Color Black
Number of Positions Loaded All
Termination Solder
Insulation Height 0.084" (2.14mm)
Material Flammability Rating UL94 V-0
Applications -
Ingress Protection -
Contact Finish Thickness - Post -
Contact Type Female Socket
Insulation Material Liquid Crystal Polymer (LCP)
Contact Finish Thickness - Mating 3.00µin (0.076µm)
Contact Shape Square
Number of Positions 40
Mounting Type Surface Mount
Row Spacing - Mating 0.039" (1.00mm)
Connector Type Receptacle
Contact Finish - Post Tin
Fastening Type Push-Pull
Contact Length - Post -
Style Board to Board
Number of Rows 2
Current Rating (Amps) 2.8A per Contact
Series CLM
Pitch - Mating 0.039" (1.00mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C