Sullins Connector Solutions SFH11-PBPC-D32-ST-BK
Manufacturer
Sullins Connector Solutions
Model
SFH11-PBPC-D32-ST-BK
Datasheet
SFH11-PBPC-D32-ST-BK PDF
Description
CONN HDR 64POS 0.1 GOLD PCB
Attribute Name Attribute Value
Features -
Voltage Rating -
Mated Stacking Heights -
Packaging Bulk
Contact Material Beryllium Copper
Contact Finish - Mating Gold
Part Status Active
Insulation Color Black
Number of Positions Loaded All
Termination Solder
Insulation Height 0.100" (2.54mm)
Material Flammability Rating UL94 V-0
Applications -
Ingress Protection -
Contact Finish Thickness - Post -
Contact Type Female Socket
Insulation Material Polycyclohexylenedimethylene Terephthalate (PCT), Polyester, Glass Filled
Contact Finish Thickness - Mating 29.5µin (0.75µm)
Contact Shape Circular
Number of Positions 16
Mounting Type Through Hole, Right Angle
Row Spacing - Mating -
Connector Type Socket
Contact Finish - Post Tin
Fastening Type Push-Pull
Contact Length - Post 0.126" (3.20mm)
Style Board to Board
Number of Rows 1
Current Rating (Amps) 3A
Series 801
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C