Sullins Connector Solutions NPPN254EFCN-RC
Manufacturer
Sullins Connector Solutions
Model
NPPN254EFCN-RC
Datasheet
NPPN254EFCN-RC PDF
Description
CONN HDR 100POS 0.079 GOLD PCB
Attribute Name Attribute Value
Part Status Active
Insulation Color Black
Number of Positions Loaded All
Termination Solder
Insulation Height 0.250" (6.35mm)
Material Flammability Rating UL94 V-0
Applications -
Ingress Protection -
Contact Finish Thickness - Post -
Contact Type Forked
Insulation Material Liquid Crystal Polymer (LCP)
Contact Finish Thickness - Mating 3.00µin (0.076µm)
Contact Shape Square
Number of Positions 48
Mounting Type Through Hole
Row Spacing - Mating 0.079" (2.00mm)
Connector Type Receptacle
Contact Finish - Post Tin
Fastening Type Push-Pull
Contact Length - Post 0.090" (2.29mm)
Style Board to Board or Cable
Number of Rows 2
Current Rating (Amps) 3.8A per Contact
Series SQW
Pitch - Mating 0.079" (2.00mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C