STMicroelectronics STM32L031F6P6TR
Manufacturer
STMicroelectronics
Model
STM32L031F6P6TR
Datasheet
STM32L031F6P6TR PDF
Description
IC MCU 32BIT 32KB FLASH 20TSSOP
Availability
IN STOCK
Stock: 2126
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
RAM Size 16K x 8
Oscillator Type Internal
Core Size 32-Bit
Base Part Number ATSAML11D
Packaging Digi-Reel®
Program Memory Size 64KB (64K x 8)
EEPROM Size 2K x 8
Program Memory Type FLASH
Part Status Active
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Peripherals Brown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT
Supplier Device Package 24-SSOP
Connectivity I²C, LINbus, SPI, UART/USART
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 1.62V ~ 3.63V
Mounting Type Surface Mount
Number of I/O 17
Core Processor ARM® Cortex®-M23
Speed 32MHz
Package / Case 24-SSOP (0.209", 5.30mm Width)