STMicroelectronics STM32F031G6U7TR
Manufacturer
STMicroelectronics
Model
STM32F031G6U7TR
Datasheet
STM32F031G6U7TR PDF
Description
IC MCU 32BIT 32KB FLASH 28UFQFPN
Availability
IN STOCK
Stock: 2973
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Series PIC® XLP™ 16F
Data Converters A/D 11x12b; D/A 1x8b, 3x5b
RAM Size 2K x 8
Oscillator Type Internal
Core Size 8-Bit
Base Part Number PIC16F1788
Packaging Digi-Reel®
Program Memory Size 28KB (16K x 14)
EEPROM Size 256 x 8
Program Memory Type FLASH
Part Status Active
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Peripherals Brown-out Detect/Reset, POR, PSMC, PWM, WDT
Supplier Device Package 28-QFN (6x6)
Connectivity I²C, LINbus, SPI, UART/USART
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2.3V ~ 5.5V
Mounting Type Surface Mount
Number of I/O 24
Core Processor PIC
Speed 32MHz