STMicroelectronics STM32F031F6P6TR
Manufacturer
STMicroelectronics
Model
STM32F031F6P6TR
Datasheet
STM32F031F6P6TR PDF
Description
IC MCU 32BIT 32KB FLASH 20TSSOP
Availability
IN STOCK
Stock: 2490
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Connectivity IrDA, LINbus, SPI, UART/USART, USB, USB OTG
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2V ~ 3.6V
Mounting Type Surface Mount
Number of I/O 21
Core Processor MIPS32® microAptiv™
Speed 25MHz
Package / Case 28-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
Series PIC® 32MM
Data Converters A/D 12x10/12b
RAM Size 16K x 8
Oscillator Type Internal
Core Size 32-Bit
Base Part Number PIC32MM0128GPM
Packaging Digi-Reel®
Program Memory Size 128KB (128K x 8)
EEPROM Size -
Program Memory Type FLASH
Part Status Active
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)