STMicroelectronics ST8R00WPUR
Manufacturer
STMicroelectronics
Model
ST8R00WPUR
Datasheet
ST8R00WPUR PDF
Description
IC REG BOOST ADJUSTABLE 3A 8DFN
Availability
IN STOCK
Stock: 3787
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Mounting Type Surface Mount
Voltage - Output (Min/Fixed) 0.765V
Package / Case 14-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) Exposed Pad
Current - Output 3A
Number of Outputs 1
Output Configuration Positive
Frequency - Switching 700kHz
Series ACOT™
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Function Step-Down
Synchronous Rectifier Yes
Topology Buck
Voltage - Input (Max) 18V
Packaging Digi-Reel®
Voltage - Input (Min) 4.5V
Output Type Adjustable
Voltage - Output (Max) 8V