STMicroelectronics ST2S06A33PQR
Manufacturer
STMicroelectronics
Model
ST2S06A33PQR
Datasheet
ST2S06A33PQR PDF
Description
IC REG BUCK 3.3V 800MA DL 12QFN
Availability
IN STOCK
Stock: 2494
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package 8-VFQFPN (4x4)
Package / Case 8-VDFN Exposed Pad
Voltage - Output (Min/Fixed) 0.8V
Base Part Number ST1S41
Current - Output 4A
Number of Outputs 1
Output Configuration Positive
Series -
Frequency - Switching 850kHz
Function Step-Down
Operating Temperature -40°C ~ 150°C (TJ)
Topology Buck
Synchronous Rectifier Yes
Packaging Digi-Reel®
Voltage - Input (Max) 18V
Output Type Adjustable
Voltage - Input (Min) 4V
Part Status Active
Voltage - Output (Max) 18V